היסטוריה ב'

אידאולוגיה נאצית

אידיאולוגיה נאצית:

1)תורת הגזע– ע"פ תורת הגזע , מחולקת האנושות לפי רמות.

תורה זו נוצרה ע"י קבוצת אנטישמיים גרמנים שהתבססו ע"פ תאוריית דארווין, והמציאו תאורייה שנקראת "דארוויניזם חברתי".

לפי תאוריה זו יש בני אדם חזקים יותר וחלשים יותר(טובים יותר וטובים פחות). החוזק של האדם נקבע ע"פ הדם שזורם בגופו, המשמעות היא שלאנשים חזקים יש דם טהור ותכונות חיצוניות ופנימיות הטובות ביותר. לבני אדם חלשים…..ההפך מהחזקים.

תורת הגזע מחלקת את האנושות ל3 רמות :

א)יוצרי התרבות(בעלי הדם הטהור)= רשאים לשלוט בעולם, הארים.

ב)נושאי התרבות=אינם בעלי דם טהור אך הם רשאים לחיות רק בתנאי שהם משרתים את יוצרי התרבות, סלאבים.

ג)הורסי תרבות(בעלי דם מזוהם)=לא רשאים לחיות בכלל , יהודים.

2)אנטישמיות– האנטישמיות היא שנאת היהודים בלבד ומתבססת על ע"פ תורת הגזע. שנאה זאת כלפיי היהודים היא בגלל הדם המזוהם שזורם מתוכם ואינו ניתן לשינוי. היהודים מדומים לשט"ח (שטנים,טפילים,חיידקים) שמטרתם להרוס את הגזע הארי ולהשתלט על העולם.היהודים תוארו כעשירים תאבי בצע או כעלובים נושאי מחלות וכבעלי אופי רע ושטני החיים על חשבון גזעים אחרים.לפי אידיאולוגיה הנאצית צריך להכחיד את היהודים.

האנטישמיות המודרנית בגלגולה הנאצי:

לאנטישמיות הנאצית היו מאפיינים שאפיינו את האנטישמיות המודרנית, להלן המאפיינים:

א)תורת הגזע- שתי הגישות מציגות טיעון "מדעי" בדבר ההרכב הגנטי של הדם היהודי.

ב)תעמולה בכלי התקשורת- בשתי הגישות היה שימוש בתקשורת מודרנית כדי להפיץ תעמולה אנטישמית.

ג)מפלגות אנטישמיות- לשתי הגישות היו מפגלות פוליטיות שהאנטישמיות היית מהיסודות המרכזיים שלהם.

3)פיהרר– עיקרון זה מדבר על השליט הכול יכול והיחיד של העולם הנאצי, היטלר. היטלר ראה בעצמו מנהיג בעל תכונות אלוהיות ולכן על כולם לסגוד ולציית ללא עוררין לפיהרר בצורה סובייקטיבית ואובייקטיבית. ציות לפיהרר חובה גם על כלל האזרחים ובעלי התפקידים,גם אם זה נוגד את ערכיהם ומצפונם.

4)מרחב מחייה– לפי עיקרון זה , גרמניה לא מספיקה לגזע הארי ולכן עליו להתרחב לאזורים אחרים , מה שמבטא את עליונות הגזע הארי , לפי האידיאולוגיה הנאצית. ההתפשטות תעשה לכיוון מזרח מגרמניה מאחר ואלו אזורים פוריים מבחינה משאבים ומחצבים. סיבה נוספת היא רצון להשתלט על הקומוניזם ברוסיה ולחסלו.

5)עליונות העם והמדינה– הנאציזם ראה בלאום ובמדינה ערך עליון. לפי האידיאולוגיה הנאצית, המדינה הגרמנית והלאום הגרמני הם החשובים ביותר והפרט אינו חשוב בכלל ועליו להשתלב בחיי המדינה ולשרת את המדינה והמנהיג ללא עוררין.

6)שלילת הדמוקרטיה והקומוניזם– האידיאולוגיה הנאצית שללה את רעיון השוויון בין בני אדם שמיוצג בקומוניזם ובדמוקרטיה.הכרעת הרוב זהו עיקרון מוטעה מכיוון שהפרטים לא יכולים להבין את מה שמבין הפיהרר. היטלר יוצא למלחמה כדי להשמיד את כול הקומוניסטים\דמוקרטיים.

 A - זכויות יוצרים

סיכומים קשורים

Back to top button