היסטוריה א'

מרד בר-כוכבא

מרד בר כוכבא

בשנת 131 לפנה”ס – 135.המרד ארך 3 וחצי שנים במנהיגתו של שמעון בר כוכבא.

הקיסר השולט היה הדרינוס.

הסיבות/ההסברים השונים למרד בר כוכבא

1)התנגדות של היהודים לשלטון הרומי+ציפיה למשיח אצל היהודים: היהודים לא קיבלו את העובדה שהם תחת השלטון הרומי ורצו לנקום על חורבן הבית. עלו אצלהם ציפיות למשיח שבאו לידי ביטוי במרידות קטנות ברומאים.

2) איסור ברית מילה : הדרינוס הקיסר,חידש את איסור ברית המילה , בטענה שזה פוגע בשלמות גוף האדם. גזירה זו גרמה לפחד לסכנה של הפסקת קיום היהדות.

3) הפיכת ירושלים לעיר אלילית: הדרינוס הקים עיר חדשה בעלת אופי אלילי על חורבן ירושלים – אליה קפיטולינה. למרות שהקיסר הבטיח ליהודים שיתן להם לשקם את ירושלים , הוא שיקר להם.

4)מצב כלכלי קשה: הרומאים הטילו את מס היהודים, דבר שליהודים היה קשה להתמודד איתו.

האירועים העיקריים במרד/שלבי המרד:

1)מלחמת גרילה- הלוחמים היו ממוקדים בלוחמת גרילה כנגד הצבא הרומי. ראשית כבשו את ירושלים וטבחו בלגיון העשירי וה-22 .הלגיון ה-22 הושמד על מנת למנוע הגעת אפסקה רומית למצרים.כך שחררו את חבל יהודה. המרכז הניהולי של המרד היה בהרודיון ומצודתם העיקרית בביתר.

2)הרומים תוקפים חזרה- הרומאים החלו לשלוח כוחות גדולים בפיקודו של יוליוס סוורוס לדיכוי המרד. הוא פעל בעוז, ולכד את המורדים אחד אחרי השני. לבסוף המורדים הנותרים נאספו בביתר, וסוורוס הפיל אותה . בר כוכבא עצמו נהרג, ובכך הגיע סוף המרד.

אישיותו של בר כוכבא:

אישיותו של בר כוכבא: בר כוכבא היה מנהיג כריזמטי,אשר הנהיג את המרד בשיטתיות ובעוז. תומכי המרד ראו בו כמשיח.לא כל המנהיגות הדתית תמכה בו.

תוצאות המרד והשפעותיו:

1)הרס וחורבן- חורבן חמור יותר מהחורבן של המרד הגדול. אזורים רבים נחרבו , יותר מחצי מיליון יהודים מתו, ורבים נמכרו. רבים מהיהודים היגרו לבבל, שהפכה למרכז רוחני חדש ליהודים.

2)”גזרות השמד”- הרומאים הטילו שורה של גזרות שנועדו להכריח התבוללות: * גזרות נגד שיפוט ובתי דין יהודים. *גזירה על סגירת בתי כנסת ואיסור לימוד תורה. *איסור קיום מצוות(בנית סוכה,נטילות לולב,חנוכה,אכילת מצות ועוד..)

3)מחיקת הקשר בין העם היהודי לא”י- הרומאים שינו את שם הארץ ל”סוריה לפלשתינה”, וזאת כדי למחוק את הזיקה של היהודים למקום. על חורבות ירושלים הוקמה עיר אלילית, אליה קפיטולינה.

4)משבר כלכלי חריף – הרומאים הטילו מסים כבדים, ומיהודים רבים נישלו רכושם. עקב כך יהודים רבים החלו לעזוב את הארץ לבבל(שהפכה למרכז רוחני חדש ליהודים).

C - זכויות יוצרים

תגיות

סיכומים קשורים

Back to top button
Close
Close